+48 662 802 169; +48 574 497 185

office@drivebrand.pl

Wycieczka do Oświęcimia

Wycieczka do Oświęcimia

Auschwitz-Birkenau jest synonimem ludobójstwa i Holokaustu. Ponad milion Żydów, a także wielu Polaków i Romów zostało zamordowanych przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej. Obie części obozu – Auschwitz I i znacznie większy odległy Birkenau (Auschwitz II) zachowały się i zostały otwarte dla turystów. Bardzo istotne jest, aby zwiedzić obie części, by zrozumieć obszar i horror tego miejsca.

Auschwitz-Birkenau

Warto zarezerwować z wyprzedzeniem wycieczkę online lub przez telefon. Wycieczki do Oświęcimia odbywają się wielokrotnie w ciągu dnia. Wszystkie obejmują krótki film dokumentalny o wyzwoleniu obozu przez wojska radzieckie w styczniu 1945 roku. Jednak nie powinny oglądać go dzieci, poniżej 14 roku życia.

Obóz zagłady Auschwitz został założony w kwietniu 1940 roku przez niemieckich okupantów w koszarach przedwojennych polskich wojsk na przedmieściach Oświęcimia. Auschwitz był pierwotnie przeznaczony dla polskich więźniów politycznych, ale został zaadaptowany do całkowitej eksterminacji Żydów w Europie w ramach realizacji nazistowskiej ideologii. W tym celu powstał znacznie większy obóz w Birkenau (Brzezinka), 2 km na zachód od pierwotnego miejsca, w 1941-1942. Następnie powstał obóz w Monowitz (Monowice), kilka kilometrów na zachód.

Wieża Obronna

Jeśli pasjonujemy się lokalną historią, musimy ją zobaczyć. Stanowi kawał historii i jeśli jesteśmy w dobrej formie możemy się wspiąć po krętych, wąskich schodkach. Widoki są przepiękne. Jeżeli wybierzemy się tam wieczorem, zobaczymy oświetloną kopalnię Piast.

Muzeum Żydowskie

Znajduje się w centrum Oświęcimia. Ma stałe ekspozycje na temat kwitnącej społeczności Żydowskiej Oświęcimia przed II wojną światową. W odrestaurowanej synagodze można zobaczyć zdjęcia, a judaica znalazła się pod Wielką Synagogą w 2004 roku. Trudno zapomnieć o tym, że patrzymy na ostatnie resztki polskiej społeczności żydowskiej, niemalże wytępionej.

 

Przy każdej wycieczce oferujemy kompleksową obsługę naszych klientów. Na życzenie organizujemy bilety wstępu do wskazanych obiektów, zapewniamy wyżywienie oraz rezerwację noclegów.