+48 662 802 169; +48 574 497 185

office@drivebrand.pl

Wycieczka do Wadowic

Wycieczka do Wadowic

Wadowice są małym miastem, liczącym około 20 tysięcy km2. Znajdują się na południowy zachód od Krakowa. To właśnie tutaj urodził papież Św. Jan Paweł II. Karol Wojtyła, przyszły papież, urodził się w 1920 roku i mieszkał w Wadowicach do 1938 roku. Przeniósł się do Krakowa, by studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim. A jednak do ostatnich dni, wspominał z miłością swoje Wadowice i miejsca z nimi związane, szkolnych kolegów, nauczycieli i innych mieszkańców.

Ciekawe miejsca w Wadowicach

Turyści przybywają tutaj przede wszystkim po to, by zobaczyć miejsca, związane z Janem Pawłem II. Pierwszym oczywistym wyborem jest dom przy ulicy Kościelnej 7. To właśnie tutaj urodził się i wychowywał św. Jan Paweł II. To miejsce pełni teraz rolę muzeum. Znajdziemy tutaj piec, półkę, stół, zastawę stołową, kosz na bieliznę, rodzinne zdjęcia i inne osobiste rzeczy księdza Karola Wojtyły – narty, plecak, czapka i modlitewnik. Muzeum zostało otwarte ponownie w 2014 roku po gruntownej przebudowie i powiększeniu. Teraz ważną rolę pełnią multimedia. Budynek znajduje się w sercu miasta, niedaleko barokowego kościoła Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny na centralnym placu.

To właśnie w nim Jan Paweł II został ochrzczony, a później służył jako ministrant i codziennie modlił się przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Gotyckie prezbiterium kościoła pochodzi z XV wieku. Znajduje się tu też późnobarokowa nawa i nawy z lat 90 XVIII wieku. Po lewej stronie znajduje się chrzcielnica, w której został ochrzczony Jan Paweł II. Wycieczki do Wadowic zawsze oferują tych miejsc.

Warto też zobaczyć szkołę średnią, w której się uczył przyszły papież.

Inne zabytki Wadowic

Klasztor Karmelitów przy Karmelickiej 22 A, neogotycki, został wybudowany w latach 1897-1899. Kojarzony jest z księdzem Św. Rafałem Kalinowskim. Był tutaj przeorem pod koniec XIX wieku. Papież Jan Paweł II kanonizował Św. Rafała Kalinowskiego w 1991 roku.

Warto też zobaczyć Muzeum Miejskie w Wadowicach przy Kościelnej 4. Znajduje się naprzeciwko domu rodziny Jana Pawła II. Przedstawia historię miasta i jego współczesność. Znajdziemy w nim pamiątki, związane z papieżem. Organizowane są wystawy czasowe. Warto zwiedzić Wadowice.

 

Przy każdej wycieczce oferujemy kompleksową obsługę naszych klientów. Na życzenie organizujemy bilety wstępu do wskazanych obiektów, zapewniamy wyżywienie oraz rezerwację noclegów.